“19 Günde 19 Mayıs 2019”
Dragon Botçular Milli Mücadele’nin 100. yılı Onuruna Yol Alıyor

Milli Mücadele’nin 100. yılı onuruna düzenlenen “19 Günde 19 Mayıs 2019” etkinliği kapsamında Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde  Samsun’lu 15 Dragon Bot sporcusu İstanbul’dan Samsun’a ulaşmak için 30 Nisan 2019’da Karaköy’den yola çıkıyor.

 

100. Yıl Kutlamaları çerçevesinde ilk adım şehri Samsun ili olarak hazırladığımız etkinlikler kapsamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a yolculuğunu temsilen Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü Dragon Bot Takımı, Uzmar Uzmanlar Denizcilik firmasının sponsorluğu ile 30 Nisan 2019 – 19 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek,  “19 Günde 19 Mayıs 2019 Etkinliği”ni Samsun’lu 15 Dravgon Bot Sporcusu ve refakat ekibi ile (1 doktor, 1 cankurtaran, 1 şoför, 8 teknik personel) gerçekleştirecektir. Etkinlik süresince sporcuların güvenliği için Dragon Bot ekibini Uzmar Uzmanlar Denizcilik firmasının 1 palamar botu ve 1 römorkörü takip edecektir.

26 kişilik ekip İstanbul Valisinden Türk Bayrağını teslim alıp, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop sahillerinden 19 gün boyunca kürek çekerek geçecek ve 19 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’a varıp Türk Bayrağını Samsun Valisine teslim ederek dokuz ilde 100. Yıl coşkusunu kutlayarak etkinliğini tamamlayacaktır.

19 Mayıs günü Ulu Önder Atatürk ve ona eşlik edenlerin Samsun’a çıkışının Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki anlam ve önemini vurgulamak için gerçekleştirilen bu önemli etkinlikte yer alacak sporcular şunlar; Zafer Benli (Takın Antrenörü), M. Naci İmamoğlu (Müteahhit - Kaptan), Kamil Özkıvanç (Öğretmen Adayı), Yahya Kemal Uslu (Lise Öğrencisi), İrşade Uzun (Çalışan), Onur Köse (Öğrenci), Fatma Zişan Malkoç (Avukat), Cangül Aslan (BESYO Öğretmen Adayı), Sami Avcı (İnşaat İşçisi), Ferdi Kayış (BESYO Öğretmen Adayı), Özcan Uzun (İnşaat Ustası), Seyit Ahmet Aydın (BESYO Öğrenci), Enes Özkaya (BESYO Öğrenci), Köksal Uzun (BESYO Öğretmen Adayı), Adnan Kalaycı (İnşaat Ustası), Emircan Mandıralı (Cankurtaran), Cengizhan Usta (Öğrenci), Emre Uzun (Bekçi).

19 Mayıs 2019 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılı onuruna düzenlenen “19 Günde 19 Mayıs 2019” etkinliğinin sponsorluğunu ise UZMAR Uzmanlar Denizcilik Tic. ve San. Ltd. Şti. yapıyor. 

Kurulduğu günden beri, kurucusu Kaptan Altay Altuğ’un “Denizden aldığımızı denize geri veriyoruz!” mottosu paralelinde denizlerde emniyetin simgesi olan UZMAR, dünya tarihine damga vurmuş tarihi ve kültürel değerleri korumak ve tanıtmak için yurt içinde ve yurt dışında sosyal sorumluluk çalışmaları gerçekleştirmeyi kurumsal kimliğinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Şirket bu bağlamda “19 Günde 19 Mayıs 2019” etkinliğine yaptığı destekle şunları amaçlıyor:

 

• Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, kocaman güçlü bir ülke yaratmak üzere kullandığı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli rotasını bir kere daha hatırlatmak ve kamuoyuyla paylaşmak,

• 15 yürekli amatör insanın büyük bir hayali gerçekleştirme inanç ve azimlerine manen katkı sağlamak, 

• Her biri farklı meslek ve gelir gruplarından, Samsun doğumlu veya Samsun’da yaşayan bu amatör sporculara, bu topraklarda kurulan ve hizmet veren bir kurum olarak, bu topraklarda kazandıkları ile maddi destek vermek.

 

UZMAR Hakkında: 

1984 yılında Kaptan Altay Altuğ idaresinde Çanakkale Çimento Fabrikası Özel Yük İskelesi’nde, gemilerin iskelelere yanaştırılması ve kaldırılması faaliyetiyle “Kılavuzluk ve Römorkaj” hizmetlerine başlayan UZMAR, böylece kılavuzluk hizmetlerinin sürekli ve düzenli icrası konusunda özel sektörün Türkiye’deki ilk girişimine imza attı. 1993 yılından itibaren ise UZMAR Uzmanlar Denizcilik Tic. ve San. Ltd. Şti. olarak Aliağa Nemrut Koyu’nda mevcut özel sanayi iskelelerine liman kılavuzluğu ve römorkörcülüğü hizmetleri verilmeye başlandı.

UZMAR; kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin yanında, Mart 2010 yılında “Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale” yetkisini alarak, UZMAR Acil Müdahale Teşkilatı olarak deniz çevresinde oluşan/oluşabilecek kirliliğe karşı hazırlıklı olma ve müdahale hizmeti vermeye başladı. UZMAR; Nisan 2012 yılında, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından “Eğitim Semineri ve Tatbikat Programı Düzenleme” bakımından yetkilendirildi ve kirliliğe hazırlıklı olma ve müdahale sertifikasyon eğitimleri düzenlemeye başladı. 

Denizcilik sektöründeki faaliyetlerini her geçen yıl yeni alanlarda genişleten A Sınıfı Kılavuzluk ve Romörkör Hizmetleri Lisansına sahip UZMAR, yürütmekte olduğu faaliyetleriyle sektörde ilk tercih edilen firmalardan birisi olmayı hedeflemektedir. Bu hedefe ulaşırken; çevreye ve hukuka saygılı olarak yasal çerçeveler içinde hizmet kalitesini arttırarak “Hizmet alanındaki emniyetini, memnuniyetini ve etkinliğini korumak ve sürekli geliştirmek” şirketin temel ilkelerinin başında gelmektedir.

“1952’den Beri Denizcilik Endüstrisinde İlklerin Öncüsü”

 

UZMAR, kurulduğu günden beri Türkiye Denizcilik Endüstrisi’nde sınırları yıkan ve ilklere öncülük eden bir şirket. Şirketin kurucusu Altay Altuğ önderliğinde imza attığı ilkler arasında şunlar öne çıkıyor:

 

- İlk Kılavuzluk İstasyonu / İzmir

- İlk Yerleşik Kılavuzluk İstasyonu / Türkiye

- İlk Kılavuzluk Radyo İstasyonu / Türkiye

- İlk Özel Kılavuzluk ve Römorkaj Hizmetleri Şirketi / Türkiye

- İlk Özel Kılavuzluk İstasyonu / Türkiye

- İlk Kez Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tarafından, “Yetkili Kılavuzluk ve Römorkaj Hizmeti Şirketi” Yetkinliği Belgesi Alan Özel Kuruluş

- İlk Seri Üretim Bazlı Gemi İnşa Tesisi / Türkiye

- İlk Kez Kendi İçerisinde ERP Sistemi Geliştiren ve Bu Sistemi 0 Kapasite ile Kullanan Tersane